Archbishops


Ghaleb Moussa Abdalla Bader
Apostolic Nuncio to Pakistan

Personal Details:
Born: 22 Jul 1951
Ordination: 13 Jun 1975

On May 24, 2008 Pope Benedict XVI appointed him Metropolitan Archbishop of Algiers. He was the first Arab Catholic priest to be appointed Bishop of the Algerian capital.

His episcopal consecration took place on July 17 2008 by the Latin Patriarch of Jerusalem Fouad Twal, with co- consecrators Patriarch Emeritus Michel Sabbah and Archbishop Henri Teissier. Bishop Ghaleb Moussa Abdalla Bader was appointed Apostolic Nuncio to Pakistan on 23 May 2015.


Archbishop Joseph Coutts

Archdiocese of Karachi

Personal Details:
Born: 21 Jul 1945
Ordination: 9 Jan 1971
Appointed Archbishop of Karachi: 25 Jan 2012

Address:
Archbishop’s House,
St. Patrick’s Cathedral,
Shahrah-e-Iraq, Saddar, Karachi
Phone: +92-21-32781533

The Catholic University of Eichstätt-Ingolstadt in Germany awarded Bishop Coutts the 2007 Shalom Prize for his commitment to interfaith dialogue in Pakistan. During the last 25 years, the award has been given to people and projects working for human rights.
On 25 January 2012, Pope Benedict XVI appointed Bishop Coutts as Archbishop of Karachi. He succeeds Archbishop Evarist Pinto who resigned after reaching the age of 75.


Archbishop Sebastian Francis Shaw
Archdiocese of Lahore

Personal Details:
Born: 14 Nov 1957
Ordination: 6 Dec 1991
Appointed Archbishop of Lahore: 14 Nov 2013

Address:
Archbishop’s House,
Sacred Heart Cathedral,
1-Lawrence Road, Lahore-54000
Phone: +92-42-36366137

On 14 February 2009 Bishop Shaw was appointed Auxiliary Bishop of Lahore by Pope Benedict XVI. Bishop Shaw holds a Master of Science degree in Guidance and Counselling from De La Salle University in Manila.

Bishop Shaw was consecrated as Bishop at Sacred Heart Cathedral, Lahore, on 25 April 2009. The principal celebrant was the Archbishop of Lahore Lawrence Saldanha, who was assisted by Most Rev Max John Rodrigues, Bishop of Hyderabad and Most Rev Joseph Coutts, Bishop of Faisalabad.

On 27 October 2013 Pope Francis appointed Shaw as a member of the Pontifical Council for Interreligious Dialogue and appointed Bishop Shaw as Archbishop of Lahore on 14 November 2013.

Print Friendly