bishop-joseph-arshadBishop Joseph Arshad
Bishop of Faisalabad

Personal Details:
Born: August 25, 1964

Ordination: November 1, 1991

Pope Francis on November 01, 2013 appointed Fr. Arshad as the bishop of the Faisalabad Diocese. After being ordained as bishop of Faisalabad on November 1, Bishop Joseph Arshad performed his first mass in St. Joseph’s Church, Lahore on 3 November 2013. He completed his schooling from St Joseph’s High School in the Parish. Bishop Arshad is also Vice President of Catholic Bishop Conference of Pakistan and head of the Commission for Social Communications.


 

bishop-benny

Bishop Benny Mario Travas
Bishop of Multan

Personal Details:
Born: November 21, 1966
Ordination: November 21, 1990

Bishop Benny Mario Travas is known for his service as a parish priest in Karachi. He was also a professor of canon law at the National Catholic Institute of Theology in Karachi.

Travas was ordained Bishop of the Diocese of Multan on 15 August 2015 by Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla Bader, Apostolic Nuncio to Pakistan and Co-Consecrators Archbishop Joseph Coutts of Karachi and Archbishop Sebastian Francis Shaw, O.F.M. of Lahore. 


bishop-samson

Bishop Samson Shukardin
Bishop of Hyderabad-Pakistan

Personal Details:
Born: January 29, 1961
Ordination: December 10, 1993

On 16 December 2014 Pope Francis accepted the resignation of Bishop Max John Rodrigues in accordance with canon 401 § 1 of the Code of Canon Law. The Pope then appointed Fr. P. Samson Shukardin OFM as the new bishop of the Diocese.

He was consecrated bishop on 31 January 2015. The Principal Consecrator was Bishop Max John Rodrigues, Bishop Emeritus of Hyderabad, while the Principal Co-Consecrators were Archbishop Joseph Coutts of Karachi and Archbishop Sebastian Francis Shaw of Lahore. The Diocese of Hyderabad covers 137,000 square kilometers.


bishop-victora

Bishop Victor Gnanapragasam
Apostolic Vicar of Quetta

Personal Details:
Born: November 21, 1940
Ordination: December 21, 1966

Bishop Victor was appointed to the post of Apostolic Prefect Of Quetta in December 2001.
On 29 April 2010 Pope Benedict XVI elevated the apostolic prefecture of Quetta, to the rank of Apostolic vicariate, with the same name and territorial configuration as before. He appointed Fr. Victor as apostolic vicar of the new ecclesiastical circumscription and the titular bishop of Timida.
He was consecrated Bishop at Saint Patrick’s Cathedral, Karachi on 16 July 2010 by the apostolic nuncio to Pakistan Archbishop Adolfo Tito Yllana. The Principal Co-Consecrators were Archbishop Evarist Pinto of Karachi and Bishop Max John Rodrigues of Hyderabad.


 

Print Friendly